הדברה ודישון - עמר השקיה

הדברה ודישון

הדברה ודישון

אחד המטרדים הקשים הפוגעים בשטח גן הנוי הוא נזקי העשבים הרעים. אלה:
א. מתחרים עם צמחי התרבות על המים, חומרי המזון האור והאוויר.
ב. דוחקים פיזית את גידולי התרבות.
ג. משמשים כפונדקאים למחלות ומזיקים.
ד. חלקם הינם טפילים ישירים על צמחי התרבות (כשות ועלקת).
ה. מהווים פגיעה אסתטית במראה הגן.
מספר צורות של יישום מוצעות על ידי עֹמר להדברת עשבייה:
א. ריסוס עלוותי.
ב. ריסוס על גבי הקרקע – למניעת נביטה.
ג. פיזור גרגירי.
אופן הדברה אחר אשר הולך ומתפתח במגזר החקלאי גנני, במקביל לזה הקונבנציונלי, הינו הדברה אורגנית.
למרות העובדה שגופי המחקר למיניהם לא השקיעו עד היום משאבים רבים מידי בחקר והשבחת דרכי ההתמודדות עם עשבים בחקלאות אורגנית, ניתן לזהות מספר שיטות והרבה יצירתיות אשר יבטיחו יבול חקלאי תוך הקטנת נזקם של העשבים לרמה סבירה.

 

הדברה ודישון הינם שני תחומים מאוד חשובים לשמירתה של גינה ירוקה, פורחת ומשגשגת, הן כשמדובר בגינה הפרטית והן כשמדובר בגינון המוניציפאלי. חברת עֹמר עונה לכל צורך ודרישה הבאים לידי ביטוי בשני תחומים אלה.

הדברה

מבחינים בין 3 סוגים עיקריים:

     1.הדברת עשבייה (כימית ואגרוטכנית).
     2.הדברת מזיקים.
     3.הדברת מחלות.
1. הדברת עשבייה: בצורה כימית לסוגיה, מתחלקת גם היא לשני נושאים עיקריים:
א. הדברה כללית (בלתי בררנית) כדוגמת חומרים כמו ראונדאפ לסוגיו השונים ודוקטלון.

ב. הדברה ספציפית (בררנית) אשר פוגעת בסוג מסוים בלבד של עשבייה. לדוגמא אלבר סופ לרחבי עלים,דגנול – לצרי עלים.

 

קילטור – (השיטה הנפוצה ביותר בחקלאות האורגנית) – יעיל נגד מירב העשבים (למעט הרב שנתיים) מוציא

מהקרקע נבטי עשבים על שורשיהם. עשבים מבוגרים יותר נחתכים בגובה פני הקרקע תוך הפרדת הנצר והשורש. קילטור יעיל יכול לנקות כ- 90% מהשטח הנגוע בעשבייה.
שילהוב – הדברת נבטי העשבייה ע"י להביור המוזן בגז בישול. ניתן ליישום לפני הזריעה או לאחר זריעה לפני הצצת הגידול.
חיטוי קרקע (טרמי) – מבוסס על חום המסופק לקרקע כקיטור ומשמיד את זרעי העשבייה ובמקביל משמש כטיפול נגד מזיקי קרקע.
חיטוי סולארי – כיסוי הקרקע ביריעות פלסטיק בחודשי הקיץ. פעולה זו מעלה את טמפרטורת הקרקע ל- °60 מה שמביא להשמדת זרעי עשבייה, גורמי מחלות ומזיקי קרקע.
חיפוי קרקע – בלימת קרינת השמש מפני הקרקע מונעת נביטה של עשבים. חיפוי יכול להיות מחומרים אורגניים (שבבי עץ, יריעות קוקוס, קומפוסט) או מיריעות פלסטיות (פוליאתילן שחור או יריעות ארוגות – אגריל)
קוטלי עשבייה ממוצא טבעי – כיום השימוש מותר אך ורק בחומר OC-6 שהינו תערובת של מלחי אשלגן.
הצורך להגדיל את שטחי החקלאות האורגנית בארץ ולהפחית את התלות בחומרי הדברה כימיים יצרה מוטיבציה לפיתוח שיטות חלופיות – חדשניות, להתמודדות עם עשבייה. כיום נמצאות שיטות חדשות בבדיקה לפני שיכנסו לשימוש שוטף כמו תכשירים המבוססים על שרף אורנים, שימוש בקרינה אולטרה סגולה ואינפרה אדומה.

2. הדברת מזיקים – המזיקים רובם ככולם הינם בעלי דם קר. פעילותם העיקרית מתמקדת בעיקר החל מתקופת האביב המוקדם ועד סוף הסתיו. בחורף כאשר קר, רוב המזיקים פחות פעילים. מזיקים אלה גורמים לנזק לעלים ע"י עיוות וקיפול המביאים להפסקת הגדילה של הצמח. הכנימות מפרישות סוכרים (כמו דבק על העלים) ולכן עלים עם כנימות נראים מבריקים. על אותו דבק מתיישבים נבגי פטריה (בעיקר פייחת שחורה) אשר מונעים תהליך של פוטוסינתזה בעלה, מה שמביא להתנוונות הצמח עד מותו.

מספר צורות של יישום מוצעות על ידי עֹמר להדברת מזיקים:
א. ריסוס עלוות.
ב. פיזור מגורען.
ג. מריחה על הענפים והגזע.
ד. הגמעה דרך מערכת השורשים.

3. הדברת מחלות – השילוב הקלוקל בין טמפרטורה למשק מים בלתי מאוזן בשטח גנני או חקלאי הינו אחת
הסיבות העיקריות להצטברותם של נבגי פטרייה על עלוותו של גידול או לקריסתו של צמח כתוצאה מפגיעה בצוואר השורש שלו. בעמר קיימים חומרים אשר רובם ככולם ניתנים ליישום בריסוס או בפיזור, הן למניעה מוקדמת והן להדברתן של מחלות קיימות.בעֹמר נמצאים אנשי המקצוע אשר יוכלו לתת את התשובה הנכונה לכל סוגיָה שתתעורר בנושא הדברה.

 

דישון

קיימים שלושה סוגי דישון עיקריים לשמירתה של גינה ולאחזקתה בצורה יפה ומשגשגת.
1.דישון מוצק.
2.דישון אורגני.
3.דישון נוזלי.הדישון המוצק – מורכב מיסודות ותרכובות באחוזים שונים בהתאם לצרכים המתבקשים. יסודות אלה סונתזו בצורה כימית או נחצבו על מנת לספק את המרכיבים העיקריים להארכת חיי הצמח בצורה זמינה ומיידית לאורך עונות השנה השונות. דישון זה כולל שני מרכיבים עיקריים :
מרכיב ראשון – מַקרואלמנטים – חנקן (שסימונו N), זרחן (שסימונו P), אשלגן (שסימונו K). אלה הם יסודות חיוניים ותפקיד חשוב להם בתהליכים הפיזיולוגיים של הצמח, בלעדיהם הצמח אינו יכול להתפתח. ערכים אלה נמדדים באחוזים.
מרכיב שני – מִיקרו אלמנטים או, יסודות קורט, להם הגידול זקוק בכמויות זעירות ביותר ואשר נמדדים בחלקי מיליון: ברזל (שסימונו FE) מנגן (שסימונו MN), אבץ (שסימונו ZN), נחושת (שסימונו CU) בור (שסימונו B) ומולבי (שסימונו MO). יסודות אלו עוזרים ברמה אנזימטית להאצת תהליכים ביו כימיים בצמח.
הדישון האורגני הינו בעצם שיירים אורגניים מהטבע (בעיקר) אשר התקיימו בהם תהליכי פירוק מבוקרים שרובם ככולם נעשו על ידי מיקרואורגניזמים (חיידקים ובקטריות). מקורותיהם של אותם שיירים אורגניים הינם בעיקר מהפרשות בעלי חיים מהרפת ומהלול, שיירים של מטבחים וצמחים, פגרי בעלי חיים וגופים מיקרואורגניזמים אחרים.
הדישון הנוזלי הינו תמיסה של דשנים מוצקים פשוטים, מומסים בנפח מים מתאים למניעת שקיעתם בתמיסה. את הדישון הנוזלי ניתן לרסס על הקרקע או על צמחי הגידול אך ניתן גם לספקו בצורה נוחה יותר באמצעות מערכת השקיה.

הבחירה בצורת דישון זו או אחרת תלויה במידת הצורך של הצמח ובמידת הדחיפות לקבלת חומרי הזנה באופן רצוף וזמין כל הזמן. בד"כ העדיפות תהיה לדישון מסיס. אפשרות אחרת הינה שימוש בדשן איטי תמס אשר נותן תזונה ממוננת לאורך זמן. סיבה נוספת לבחירת צורת הדישון תלויה בנוחות ובאמצעים הקיימים לרשותו של הגנן/חקלאי.

בעֹמר נמצאים אנשי המקצוע אשר יוכלו לתת את התשובה הנכונה לכל סוגיָה שתתעורר בנושא דישון.
דילוג לתוכן